Plastyka uszu (Otoplasty)

Plastyka uszuCelem zabiegu jest najczęściej zmiana kąta małżowo-czaszkowego połączona z odtworzeniem lub wymodelowaniem grobelki i jej odnóg /uszu odstających/, a także zmniejszenie małżowiny usznej, korekcja płatka ucha, czy korekcja tzw. ucha zwiniętego. Około 90% wszystkich zabiegów otoloplastycznych to uszy odstające. Do zabiegu kwalifikuje się już dzieci począwszy od 7-8 roku życia. W tym wieku małżowina uszna jest już w pełni ukształtowana i jakiekolwiek operacje nie zaburzą jej rozwoju. Poza tym bardzo ważny aspekt psychologiczny jakim jest uchronienie dziecka przed drwinami rówieśników motywuje do podjęcia leczenia chirurgicznego w tak młodych wieku.

 
TECHNIKA OPERACYJNA:

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.
Cięcie prowadzone jest na tylnej powierzchni małżowiny usznej. Poprzez odpowiednie nacięcia chrząstki, czasami połączone z jej częściowym wycięciem modeluje się rusztowanie ucha przywracając prawidłowy kąt małżowinowo-czaszkowy, a także odtwarza się  odpowiednie złe wykształcone elementy ucha. Całość  przytrzymują szwy wewnętrzne i zewnętrzne mocujące specjalne modelujące wałeczki. Szwy zewnętrzne wraz z wałeczkami usuwa się po 14 dniach. Ranę zeszywa się szwem ciągłym wchłanialnym. Dość obszerny opatrunek z opaski elastycznej kończy zabieg.
Czas zabiegu-ok. 1-1,5 godz.

POSTĘPOWANIE POOPERACYJNE:

Zmiany opatrunku dokonuje się w 2-giej dobie po zabiegu. Obrzęk znika po ok.2-3 dobach. Przez ok.14 dni po operacji koniecznie jest noszenie odpowiednio dobranej opaski na uszy /dzień i noc/ ,a potem przez ok. 4 tygodnie tylko na noc. Chroni to przed przypadkowym urazem w czasie snu. Wałki modelujące usuwa się po 14 dniach.

MOŻLIWE POWIKŁANIA:

Krwiak i infekcja rany. W późniejszym okresie możliwość "odskoczenia" małżowiny najczęściej jako skutek przypadkowego urazu / konieczna ponowna korekcja/.
Efekt estetyczny - praktycznie natychmiastowy, ostateczny /po ustąpieniu obrzęku/ - po ok. 4 tygodniach.