Korekcja nosa (Rhynoplasty) - nos miękki

Korekcja nosa  - nos miękkiNos znajduje się w centrum twarzy i dlatego bywa często przyczyną hamowania pewności siebie człowieka przez całe lata.
 
Dobrze wykonany zabieg korekcji nosa prowadzi w związku z tym do głębokiej ulgi psychicznej, a tym samym do umocnienia poczucia własnej wartości. Podjęcie decyzji o wykonaniu zabiegu jest często trudne pomimo dyskomfortu psychicznego, jak względów estetycznych.
 

Najczęstsze zaburzenia kształtu nosa sprowadzające pacjenta do chirurga plastyka to odchylenie symetrii nosa, skrzywienie przegrody nosowej, niekształtny i zbyt gruby koniec nosa, za wysoki grzbiet nosa, zniekształcenie nosa w kształcie siodła. Kosmetyczna operacja nosa ma na celu naprawę szkieletu chrzęstnego i kostnego nosa. Zaplanowany kształt nosa uzyskuje się wycinając struktury odpowiedzialne za zniekształcenie zewnętrznych kształtów nosa, jak również za pomocą przeszczepiania kości oraz chrząstki.

Wykonanie zabiegu zazwyczaj wpływa kojąco na psychikę pacjenta, czuje się on pewniejszy siebie. Zlikwidowanie przyczyny kompleksu daje nowe, optymistyczne spojrzenie w przyszłość. Pacjenci którzy wykonali zabiegi w naszej klinice zgodnie twierdzą że gdyby wiedzieli wcześniej o tak łagodnym przebiegu pobytu w klinice oraz bardzo troskliwej i fachowej opiece zespołu medycznego, nie zastanawialiby się z podjęciem decyzji ani chwili. Straconych kilku lat na przemyślenia mimo chęci wykonania operacji nikt niestety im nie wróci...

Zabieg korekcji nosa jest często wykonywaną operacją plastyczną nie tylko w naszej klinice, ale również na świecie - w ubiegłym roku w USA wykonano 600 000 operacji plastycznych


KWALIFIKACJA I PRZYGOTOWANIE DO OPERACJI

Dla osób przyjeżdżających z odległych rejonów kraju oraz spoza granic konsultacja przedzabiegowa kwalifikująca pacjenta do zabiegu może się odbyć w dniu, na który zaplanowana jest operacja; w międzyczasie wykonywane są badania krwi.
Pacjenci przybywający z bardzo dalekich regionów kraju i Europy powinni zaplanować przyjazd na dzień poprzedzający termin wykonania zabiegu, aby mogli wypocząć. W dniu, na który zaplanowany jest zabieg, należy być na czczo (nie należy spożywać żadnych pokarmów ani płynów). Pacjenci mający zaplanowany zabieg powinni przynajmniej na 4 tygodnie przed zabiegiem ograniczyć palenie papierosów. Środki przeciwbólowe z kwasem salicylowym lub leki zawierające aspirynę muszą być odstawione najpóźniej na 14 dni przed operacją, ponieważ utrudniają one krzepnięcie krwi. Jeśli zostały przepisane Państwu jakieś lekarstwa, powinno się o tym poinformować naszego chirurga plastyka. Bardzo ważne jest podanie do wywiadu lekarskiego wszelkiego rodzaju uczuleń.
W trakcie konsultacji pacjent powinien zadać pytania na tematy, które go nurtowały i budziły niepokój co do planowanej operacji. Doktor, który będzie wykonywał zabieg, omawia wybór metody operacyjnej, informuje również o niebezpieczeństwach.
W razie zachorowania lub innej konieczności zmiany terminu prosimy o powiadomienie kliniki w odpowiednim czasie.


ZABIEG I POBYT W KLINICE

Niezbędne badania wstępne przeprowadza się w dniu operacji w klinice. Jedynie u pacjentów powyżej 50 roku życia EKG należy wykonać przed przyjazdem na zabieg. W zależności od techniki operacyjnej kosmetyczny zabieg nosa można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym - dotchawiczym. Cięcie wykonywane jest odpowiednio do wskazań operacyjnych. Zabieg polega na korekcji części chrzęstnej i kostnej nosa w zależności od zaplanowanego kształtu nosa. Kończy się on szyciem wykonanych cięć skóry bądź błony śluzowej, tamponadą przewodów nosowych oraz unieruchomieniem nosa za pomocą wąskiej grzbietowej szyny. Stosowane są szwy rozpuszczalne.
Zabieg trwa zwykle 1,5 godziny.
Ponieważ stosujemy najnowsze metody operacji, pobyt w klinice nie powinien trwać dłużej niż 1-3 dni.
Ostateczny wynik operacji kosmetycznej nosa uzyskuje się po upływie kilku miesięcy.


POSTĘPOWANIE POOPERACYJNE

Zastosowana tamponada przewodów nosowych utrzymana zostaje ok. 48 godzin. Po ok. 8-10 dniach następuje zdjęcie opatrunku unieruchamiającego - szyny. Obrzęk ustępuje po ok. 3-4 tygodniach od zabiegu. Szynę usuwa się zwykle 10 dni po zabiegu.
Pierwszego dnia po zabiegu należy pozostać w łóżku z głową uniesioną wyżej. Stosowanie zimnych okładów zmniejsza krwiaki i obrzęki. W ciągu następnych kilku dni nie należy zbyt aktywnie usuwać wysięku z nosa. Po zdjęciu opatrunku zewnętrznego można pokryć skórę makijażem. Przez trzy miesiące należy unikać urazów, przegrzewania i oziębiania. Nos po operacji jest szczególnie wrażliwy na urazy, toteż należy zachować ostrożność podczas uprawiania sportów, niewskazane jest też przed upływem 3 tygodni noszenie okularów.
Na początku należy również unikać nasłonecznienia, solarium i sauny.
Dokładne informacje na temat dalszego indywidualnego postępowania otrzymuje każdy pacjent przy wypisie z kliniki.


RYZYKO I MOŻLIWE POWIKŁANIA

Tak, jak przy każdym zabiegu, istnieje możliwość infekcji, nadmiernego krwawienia, czy powstania blizn lub krwiaków. Może nastąpić osłabienie czucia nosa i górnej wargi, ustępujące zwykle po kilku tygodniach. W miejscach cięć kostnych może dojść do nadbudowy tkanki kostnej i powstania nadmiernego uwypuklenia. Wszczepione kości i chrząstki mogą ulec przemieszczeniu. Te komplikacje nie są częste, mogą zostać skorygowane operacyjnie.
W razie wątpliwości mogą Państwo porozmawiać z naszym chirurgiem. Niezależnie od teoretycznej możliwości jakiegoś powikłania, w naszej klinice nie mieliśmy takich przypadków.
Apteka całodobowa