Odsysanie tkanki tłuszczowej

Odsysanie tkanki tłuszczowej Celem jest usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z miejsc z których trudno jest się jego pozbyć pomimo diet i ćwiczeń fizycznych.
 
Typowymi miejscami nadmiernych depozytów tkanki tłuszczowej są u kobiet: biodra, okolice krętarzowe, przyśrodkowe powierzchnie ud i kolan, a także brzuch. U mężczyzn to głównie brzuch. Należy zaznaczyć, że nie jest to zabieg odchudzający, a modelujący "rzeźbiący" kształt ciała !!!
 

KWALIFIKACJA DO ZABIEGU

Do zabiegu kwalifikuje się osoby ogólnie zdrowe. Górną granicę wieku wyznacza ogólny stan zdrowia potwierdzony odpowiednimi badaniami. Przeciwwskazaniem do zabiegu są choroby układu krążenia, nerek, nadciśnienie tętnicze, choroby metaboliczne /cukrzyca/, czy choroby układu tkanki łącznej. Nie należy operować osób z dużą nadwagą  /ryzyko powikłań jest niewspółmierne do efektów/ .
U osób z dużą wiotkością i małą elastycznością skóry /po zabiegu skóra nie obkurczy się, a tworzyć będzie nieestetyczne fałdy /należy zabieg odsysania połączyć z zabiegiem dermolipektomii /chirurgicznego usunięcia nadmiaru skóry/. Minimum 14 dni przed zabiegiem operacyjnym nie wolno przyjmować leków na bazie kwasu acetylosalicylowego /np. Aspiryn/. Min. 6 godz. przed operacją trzeba być na czczo.

TECHNIKA OPERACYJNA

Zabieg wykonuje się z reguły w znieczuleniu przewodowym lub ogólnym. Małe cięcia /ok. 0,5 cm dł./ planuje się tak, aby były jak najmniej widoczne. Właściwy zabieg poprzedza odpowiednie przygotowanie tkanki tłuszczowej do odsysania - ostrzykuje się specjalnym płynem obkurczającym łożysko  naczyniowe , a więc przeciwdziałającym nadmiernej utracie krwi. Dla bezpieczeństwa nie odsysa się więcej niż 4-5l.tłuszczu.
Zaplanowanie większej ilości należy rozłożyć na etapy. Sam proces odsysania tłuszczu odbywa się przy pomocy specjalnej kaniuli rozbijającej tłuszcz mechanicznie lub przy pomocy ultradźwięków i aparatu ssącego.
Czas trwania zabiegu, w zależności od rozległości zabiegu - ok. 1 do 3 godz.
Ostateczny efekt po ok. 3 m-cach.

POSTĘPOWANIE POOPERACYJNE

Zaraz po zabiegu zakładany jest specjalny, odpowiednio dobrany kombinezon podtrzymujący skórę w nowym położeniu i przeciwdziałający obrzękom.
Pacjent zastaje w klinice przez 1 do 2 dni. Po 2 dniach kontroluje się rany i  zmienia opatrunki. Przez kolejne 14 dni pacjent przyjmuje preparaty przeciw krzepliwe /np.Acard/ zapobiegające we wczesnym okresie pooperacyjnym powikłaniom zakrzepowo zatorowym. Kombinezon nosi się przez 4 tygodnie non stop, a przez następny miesiąc tylko w dzień. Konieczne jest stosowanie zbilansowanej diety bogatobiałkowej.

MOŻLIWE POWIKŁANIA

Jak po każdym zabiegu chirurgicznym: krwiaki /w tym przypadku jest to nieodłączny element operacji odsysania tkanki tłuszczowej, są tym większe im rozleglejsze jest pole operacyjne / infekcja rany operacyjnej, mniejsze lub większe nierówności powierzchni /czasami konieczny mały zabieg korygujący/, przejściowa niedoczulica operowanych okolic, powikłania zakrzepowo-zatorowe /na szczęście bardzo rzadko występujące, odpowiednia profilaktyka znacznie redukuje ryzyko ich wystąpienia /.
Apteka całodobowa