Plastyka powłok brzusznych (Abdominoplasty)

Plastyka powłok brzusznychCelem zabiegu jest - chirurgiczne usunięcie nieestetycznego fałdu skórnego w obrębie podbrzusza razem z często współistniejącymi rozstępami skórnymi w tej okolicy. Poprzez odpowiednie napięcie powłok brzusznych, wzmocnienie przedniej ściany brzucha i wykonanie plastyki blaszek przednich mięśni prostych.
Zabiegi tego typu wykonuje się w przypadku poporodowej wiotkości i obwisłości powłok brzusznych /często połączonej z rozstępami skórnymi /a także  u osób które w krótkim czasie znacznie straciły na wadze, a skóra z powodu martwej elastyczności nie obkurczyła się dostatecznie.

KWALIFIKACJA DO ZABIEGU
 
Kwalifikują się osoby ogólnie zdrowe, często potwierdzeniem mają być badania laboratoryjne i badania kliniczne. Przeciwwskazaniem do  zabiegu są choroby układu krążenia, nerek, nadciśnienie tętnicze, choroby metaboliczne /cukrzyca /, czy choroby układowe tkanki łącznej. Nie należy operować osób z dużą nadwagą /ryzyko powikłań jest niewspółmierne do efektów/.

TECHNIKA OPERACYJNA

Zabieg wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym dotchawicznym. Cięcie prowadzone jest  poprzecznie na granicy owłosienia łonowego w obu kierunkach do kolców biodrowych. Płaty skórno-tłuszczowe odpreparowuje się od powięzi aż do łuków żebrowych odkrawając po drodze pępęk. Na tym etapie wzmacnia się przednią  ścianę brzucha wykonując plastykę blaszek przednich pochewek  prostych. Skórę naciąga się, a jej nadmiar odcina. Pępek wszywa się w nowe miejsce napiętej skóry.Założenie szwów warstwowych oraz drenażu rany kończy zabieg. Czasami konieczne jest dodatkowe odessanie tkanki tłuszczowej, głównie w okolicach biodrowych, likwidując nieestetyczne zniekształcenia-tzw.psie uszy.
Czas zabiegu: ok. 2-3 godziny.
Ostateczny efekt: po ok. 2-3 miesiącach.

POSTĘPOWANIE POOPERACYJNE

Zaraz po zabiegu zakładany jest specjalny, odpowiednio dobrany kombinezon podtrzymujący skórę w nowym położeniu , przeciwdziałający obrzękom i krwiakom.
Pacjent pozostaje w Klinice przez 2-4 dni. Po 2 dniach kontroluje się rany i zmienia opatrunki. Szwy usuwa się etapowo po 7-14 dniach. Przez kolejne 14 dni pacjent przyjmuje preparaty przeciw krzepliwe np. Acard -zapobiegające we wczesnym okresie pooperacyjnym powikłaniom zakrzepowo-zatorowym. Kombinezon nosi się przez 4 tygodnie non stop, a przez następny miesiąc - tylko w dzień. Konieczne jest stosowanie zbilansowanej diety bogatobiałkowej.

MOŻLIWE POWIKŁANIA

To krwawienie pooperacyjne /założone dreny pozwalają kontrolować ilość utraconej krwi i w porę interweniować  /krwiaki, infekcja rany pooperacyjnej, przejściowa niedoczulica operowanych okolic, długotrwałe /trwające czasami wiele tygodni/ wycieki treści surowicznej  z rany operacyjnej, powikłania zakrzepowo-zatorowe na szczęście bardzo rzadko występujące, odpowiednia profilaktyka znacznie redukuje ryzyko ich wystąpienia.
Apteka całodobowa