Podniesienie i zmniejszenie piersi (Mastopexy)

Podniesienie i zmniejszenie piersiCelem zabiegu jest poprawa kształtu piersi (uniesienie gruczołu), nadanie piersi bardziej młodzieńczego wyglądu. Czasami konieczna jest redukcja masy gruczołu (zbyt duża masa gruczołu może spowodować bóle kręgosłupa).

Problem obwisłości piersi dotyczy głównie kobiet, które karmiły piersią. Oczywiście im większy biust tym cechy obwisłości ujawnia się wcześniej. Jest to sprawa indywidualna uzależniona od wpływów hormonalnych podczas ciąży i karmienia,wielkości piersi, a także elastyczności skóry.

KWALIFIKACJA DO ZABIEGU

Bardzo ważne jest odpowiednie zmotywowanie pacjentki do zabiegu operacyjnego, w tym umiejętność zaakceptowania blizn, które zawsze są mniej lub bardziej widoczne. Do zabiegu nie powinno się kwalifikować kobiet, które zamierzają jeszcze rodzić i karmić piersią. Efekt estetyczny zabiegu okazałby się nietrwały, mogłyby również wystąpić problemy z laktacją /zwłaszcza po wykonanej redukcji gruczołu/. Zabieg operacyjny poprzedza wykonanie badań laboratoryjnych potwierdzających dobry stan zdrowia pacjentki.

TECHNIKA OPERACYJNA

W zależności od wielkości gruczołu i stopnia jego obwisłości stosuje się różne techniki operacyjne polegające na podwieszeniu gruczołu i usunięciu nadmiaru skóry /podniesieniu piersi/ lub na redukcji gruczołu, jego podwieszeniu i usunięciu nadmiaru skóry. W przypadku małej obwisłości stosunkowo niewielkiej piersi wykorzystuje się również implanty piersiowe. Cięcia prowadzone są zawsze wokół otoczki brodawki sutkowej, a w zależności od potrzeb-pionowo w dół i poprzecznie w fałdzie podsutkowym.

Czas zabiegu: od 2 do 4 godz.
Końcowy efekt: po 3-6-ciu miesiącach

POSTĘPOWANIE POOPERACYJNE

Zaraz po zabiegu obandażowuje się dość mocno piersi bandażem elastycznym. Pacjentka pozostaje w Klinice przez 2 dni. W 2-giej dobie zmienia się opatrunki, kontroluje rany. Szwy usuwa się w zależności od dostępu operacyjnego /po 7-14 dniach. Przez 4 tygodnie należy nosić specjalnie dopasowany stanik. Przez następne 2 miesiące należy piersi masować.

MOŻLIWE POWIKŁANIA

To krwiak i infekcja rany, częściowa martwica brodawki, najczęściej przejściowe zaburzenia czucia brodawki sutkowej, blizny przerostowe.

 

Apteka całodobowa